çin topu, tibet atomu Ürün Görseli

Erken boşalma nedeni ve tedavisi

Erken boşalma (PE), bir erkeğin cinsel yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek bir cinsel işlev bozukluğudur. PE bazen üreme işlemlerini zorlaştırabilir, ancak hem erkekler hem de eşleri için cinsel doyumu olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
Son yıllarda, tıp dünyası erkek cinsel işlev bozukluğunun anlaşılmasını ve anlaşılmasını geliştirdi; erkeklerin cinsel ilişki sırasında karşılaşabilecekleri problemleri de içeriyor.

Buradaki bilgiler, PE nedenlerini gözden geçirmeyi ve etkili tedavi seçeneklerini özetlemeyi amaçlıyor.

Bu makalenin içeriği:

Erken boşalma nedir?
belirtiler
tedavi
Nedenler
tanı
Erken boşalma hakkında hızlı bilgiler
İşte erken boşalma ile ilgili bazı önemli noktalardır.
Vakaların çoğunluğunda, boşalmayı kontrol etme yetersizliği nadiren bir tıbbi duruma bağlıdır, ancak doktorlar bunu kural koymak zorunda kalacaklardır.
PE sıkıntı, utanç, kaygı ve depresyon gibi sekonder semptomlara neden olabilir .
Tedavi seçenekleri, problemin zamanla geliştirebileceği bir doktorun güvence altına alınmasından, boşalmanın zamanlamasını “antreman” ettiren ev yöntemlerine kadar değişir.

Erken boşalma nedir?
PE erkek cinsel işlev bozukluğunun bir biçimidir ve istenenden daha erken orgazm veya ” doruk noktasına ” sahip olma anlamına gelir .

Tıbbi olarak, PE’nin en kalıcı biçimi ( birincil veya yaşam boyu PE) aşağıdaki üç sorunun varlığı ile tanımlanır:

Boşalma her zaman ya da neredeyse her zaman, cinsel penetrasyona ulaşılmadan önce veya penetrasyonun yaklaşık bir dakika içinde gerçekleşiyor.
Adam, boşalmasını her seferinde ya da neredeyse her defasında eritemediği için penetrasyonu sağlıyor.
Sıkıntı ve hayal kırıklığı veya cinsel yakınlığın önlenmesi gibi olumsuz kişisel sonuçlar.
PE erkekler ve erkekler için çok utanç verici olabilir, önemli derecede damgalanma genellikle erkek cinsel performansına bağlıdır.

Erken boşalma belirtileri
Basitçe söyleyin; PE, kendisinin ve eşinin arzusundan daha erken ejeküle eden bir adamı içerir.

Psikolojik belirtiler fiziksel ejakülasyon olaylarına ikincil olarak insan, eşi veya her ikisi tarafından yaşanabilir.

PE’nin yol açtığı sekonder semptomlar şunları içerir:

ilişkide güven azalması
kişilerarası zorluk
zihinsel sıkıntı
kaygı
sıkıntı
depresyon
Erkekler erken boşalma konusunda eşlerinden daha fazla endişe ediyor olabilir

Çok yakında boşalan erkekler psikolojik sıkıntı yaşayabilirler. Bununla birlikte, PE’nin ilişkilerine etkileri konusundaki endişeleri genellikle eşleri ve ilişkileri üzerindeki gerçek etkiden daha fazladır.

Cinsel eşler, genellikle, PE deneyimini yaşayan bir insandan daha PE konusunda daha az endişeli. Baktı Bir çalışmada 152 erkek ve dişi ortakları görüşlerini kadın ve erkek arasındaki farklılık bulundu.

Genel olarak, kadınlar, PE mevcut olduğu takdirde hem erkekler hem de kadınlar daha az cinsel memnuniyet elde ettiklerini bulmuş olsa da, PE, erkek partnerlerinden çok PE’yi bir sorun olarak görüyordu. Bununla birlikte, bu ilişki için genel memnuniyeti etkilemedi.

Erken boşalma tedavileri
Vakaların çoğunluğunun psikolojik bir nedeni vardır ve iyi bir prognoz gösterir. Sorun, yeni bir cinsel ortaklığın başlangıcında ortaya çıkarsa, bu zorluklar genellikle ilişki devam ederken giderir.

Bununla birlikte, sorun daha kalıcıysa, doktorlar cinsel ilişkide uzmanlaşmış bir terapistten veya “çift terapisi” danışma şeklinde tedavi önerebilir.

Erken boşalmayı tedavi eden haplar

Birleşik Devletlerde PE tedavisinde kullanılmak üzere resmi olarak ruhsatlı hiçbir ilaç bulunmamasına rağmen bazı erkeklerin boşalmayı ertelemelerine yardımcı olan bazı antidepresanların bulunduğu tespit edilmiştir.

Doktorlar açık bir PE tanısına ulaşmak için detaylı bir cinsel tarih almadan önce herhangi bir ilaç reçete etmeyecektir.

İlaç tedavilerinin istenmeyen yan etkileri olabilir ve bunlar, herhangi bir ilaç almadan önce tartışılmalıdır.

Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda dahil 50’den fazla ülkede, hızlı etkili SSRI olan dapoksetin (marka adı Priligy) , PE tedavisi için özel bir lisans almıştır.

Bazı doktorlar dapoksetin, bazı edinilmiş (psikolojik) PE vakalarında ve “ömür boyu” olanlarda tavsiye ederken, resmi lisans, kullanımını bu kriterlerin tümünü karşılayan bir erkeğe sınırlar:

Boşalmadan önce iki dakikadan az vajinal seks yapıyor.
Az miktarda cinsel uyarılmanın ardından ve başlangıçtaki penetrasyon öncesinde, sırasında veya kısa bir süre sonra ve doruk noktasını istemeden önce sürekli veya tekrar tekrar ejakülasyon yapar.
PE nedeniyle kişisel sıkıntı ya da kişiler arası zorluk çekti.
Boşalmayı kontrol etmek zayıf.
Geçtiğimiz 6 aydaki cinsel ilişki girişimleri sırasında erkenden boşalma ile ilgili cinsel öyküyü açıklar.
Dapoksetinin yan etkileri mide bulantısı, diyare , baş dönmesi ve baş ağrısı olabilir .

Erken boşalmayı tedavi etmek için penise uygulanan topikal ilaçlar

PE’li erkekler için başka bir seçenek, prezervatif olsun veya olmasın, seks öncesi penise uygulanan topikal bir terapidir. Bu lokal anestetik kremler uyarımı azaltır.

Dikkat çekici örnekler, boşalmadan önce geçen süreyi artırabilir lidokain veya prilokain içerir. Bununla birlikte, anesteziklerin daha uzun süre kullanılması, uyuşukluk ve ereksiyon kaybına neden olabilir. Kremlerin yarattığı azalmış sansasyon adam için kabul edilebilir olmayabilir ve hissizlik de kadını etkileyebilir.

Boşalma zamanlamasını iyileştiren ev ilaçları

Erkekler için yararlı olabilecek iki yöntem şunlardır:

Başlama ve basma yöntemi – bir erkeğin boşalma üzerindeki kontrolünü artırmayı amaçlıyor. Bir orgazm olmak üzereyken, cinsel uyarıyı (kendisi ya da eşi tarafından) durdurmak demektir ve orgazm hissine kapılınca hissettiği orgazm hissini azaltır.
Sıkıştırma yöntemi – yukarıdaki gibi ama adam penisini sonuna kadar sıkıyor – ya da eşi bunu onun için yapıyor – uyarımı yeniden başlatmadan önce 30 saniyelik duraklama süresince.
Bu his azalınca uyarı tekrar başlar. Bir adam boşalmasına izin vermeden önce bunu üç veya dört kez ve bir kaç defa başarmaya çalışır. Uygulama yapmak zorunludur ve eğer PE’de kalıcı bir problem varsa, bir doktorla konuşmaya değer olabilir.

Erken boşalma nedenleri
Psikolojik faktörler

PE vakalarının çoğu herhangi bir hastalığa bağlı değildir ve bunun yerine aşağıdakileri içeren psikolojik faktörlere bağlıdır:

cinsel tecrübesizlik
vücut imgesi ile ilgili sorunlar
ilişki yeniliği
aşırı duyarlılık veya çok fazla uyarılma
ilişki stres
kaygı
suçluluk duygusu veya yetersizlik
depresyon
kontrol ve yakınlık ile ilgili konular
Bu yaygın psikolojik faktörler daha önce normal boşalma geçirmiş erkekleri etkileyebilir; Bu tür vakalara genellikle ikincil veya edinilmiş PE denir.

Daha seyrek, daha kalıcı formdaki (birincil veya yaşam boyu PE) vakaların çoğunun psikolojik problemlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Birincil veya yaşam boyu PE’nin nedenleri genellikle erken travmaya geri dönülebilir, örneğin:

sıkı cinsel eğitim ve yetiştirme
seksin travmatik deneyimleri
Örneğin, mastürbasyon bulunmasını önlemek için hızlıca boşalmayı öğrenen bir genç
Erken boşalmanın tıbbi nedenleri

PE’nin biyolojik nedenleri psikolojik olanlardan daha az yaygındır. Nadir durumlarda neden daha ciddi olabilir. PE’nin olası tıbbi nedenleri şunlardır:

diyabet
çoklu skleroz
prostat hastalığı
tiroit sorunları
yasadışı uyuşturucu kullanımı
aşırı alkol tüketimi

Kaç erkek erken boşalma geçiriyor?

Anketler yoluyla elde edilen bilgiler PE’nin “kendi kendini bildiren” prevalansını yüzde 15 ila 30 arasında bir yere koymaktadır . Bununla birlikte, tıbben teşhis konulan ve tanı konabilen PE yaygınlığı çok daha düşüktür. Bu istatistiksel farklılık, katı kriterleri karşılamayan erkekler tarafından yaşanan acıyı herhangi bir şekilde azaltmaz.

Dokuz Asya-Pasifik ülkesinde yaklaşık 5.000 erkeğin bir analizinde, erkeklerin yüzde 16’sı beş soruluk Erken boşalma Teşhis Aracı’nda (PEDT) PE tanısı kriterlerini karşıladı. Katılımcıların yüzde 15’inde muhtemel PE, yüzde 17’si kendi kendini bildiren PE’dir.

Primer veya yaşam boyu PE erkeklerde en kalıcı problem olup erkeklerin erken boşalmadan nadiren cinsel ilişkiye girdiği bir durumu açıklamaktadır. Bu durumun en az rastlanan formudur ve erkeklerin yaklaşık yüzde 2’sini etkilediği düşünülmektedir .

Bununla birlikte, daha gevşek tanımlanmış olan PE, erkek cinsel işlev bozukluğunun en yaygın şeklidir.

Erken boşalmanın teşhisi
Psikiyatristler ve psikologlar tarafından bir klinik tanı yapmak için kullanılan el kitabı (DSM-V olarak bilinir), aşağıdaki açıklama doğru olduğunda PE’yi bir cinsel bozukluk olarak tanımlar:

” Penisin boşalmadan önce veya sonra en az cinsel uyarıyla boşalma ve kişinin istemeden önce boşalması Durum sıktır veya sık görülür ve ciddi sıkıntıya neden olur.”
Bir doktor, boşalmadan önce geçen sürenin tahminini (gecikme olarak bilinir) istemek gibi semptomları değerlendirmelerinde yardımcı olacak bazı sorular soracaktır. Sorular şunları içerebilir:

Ne sıklıkta PE’le karşılaşıyorsunuz?
Bu sorunun ne zamana kadar yaşadın?
Her cinsel karşılaşmada mı, yoksa yalnızca belirli zamanlarda gerçekleşiyor mu?
Ne kadar uyarı ejakülasyonu sağlar?
PE, cinsel tercihinizi nasıl etkiliyor?
Boşalmadan sonra boşalımını erteleyebilir misin?
Siz veya eşiniz rahatsız veya sinirli hissediyor musunuz?
PE, yaşam kalitenizi nasıl etkiler?

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )