çin topu, tibet atomu Ürün Görseli

Kalıcı genital uyarı bozukluğu (PGAD): Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Kalıcı genital uyarılma bozukluğu (PGAD), çoğunlukla dişilerde, acımasızca, spontan ve korunmasız cinsel uyarılma ile karakterizedir.
PGAD’lı bir kadın, uyarılmayı çözmeyen spontan orgazm yaşayabilir. Kişinin uyarılması cinsel arzuyla bağlantılı değildir.

PGAD günlük görevleri yerine getirememesi nedeniyle devam eden fiziksel ağrı, stres ve psikolojik zorluklara neden olabilir. Durum her yaştan kadınları etkileyebilir.

Durumda olan birçok kişi çok utandım veya tıbbi yardım talep etmekten utanıyorsa, uzmanlar PGAD insidansını klinik olarak teyit etmedi.

Bu makalenin içeriği:

Belirti ve bulgular
Sebepler ve risk faktörleri
tanı
tedavi

Belirti ve bulgular

PGAD’ın birincil belirtisi, genital dokularda ve çevresinde, klitoris, labia, vajina, perineum ve anüs dahil olmak üzere devam eden ve rahatsız edici bir dizi duyumdur.

Deneyimli sansasyonlar, disestezik olarak bilinir.

Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

ıslaklık
kaşıntı
basınç
yanan
vurma
iğneler ve iğneler

Bunlar, PGAD’lı kişinin orgazm hissetmek için sürekli olarak kendilerini hissetmelerine yol açabilir veya spontan orgazm dalgalanmaları yaşayabilir.

Bununla birlikte, bu semptomlar cinsel isteğin olmaması durumunda olur .

Climaxing semptomları geçici olarak hafifletebilir, ancak aniden bir kaç saat içinde dönebilirler. Yoğun uyarılma dönemleri haftalarca, aylarda veya hatta yıllarda günde birkaç kez ortaya çıkabilir.

Bu rahatsızlık, sürekli rahatsızlık ve günlük yaşama etkisi nedeniyle psikolojik belirtilere neden olabilir .

Bunlar arasında şunlar olabilir:

kaygı
Panik ataklar
depresyon
sıkıntı
hüsran
suç
uykusuzluk hastalığı
Kronik ya da direnemeyen kalıcı cinsel uyarılma bozukluğu olan insanlar, orgazm keyifli bir deneyimden ziyade ağrıdan kurtarmayla ilişkili olduğundan, sonunda cinsel zevk kavramını kaybedebilir.

Priapizm, PSAS ve PGAD: Fark nedir?

Bazı doktorlar, kalıcı genital uyarılma bozukluğunun bir türü olarak erkeklerde priapizmi sınıflandırır. Priapizm, cinsel arzusuz kalıcı ve kalıcı bir penil ereksiyondur.

PGAD, hiperseksüalite veya cinsel doyum için artan bir ihtiyaçla ilişkili değildir , aksi takdirde erkeklerde satyriasis veya dişilerde nimfomani olarak bilinir .

Durum eski olarak Kalıcı Cinsel Uyanma Sendromu (PSAS) olarak biliniyordu, ancak PSAS aktif cinsel arzuyu önerdiği için adı PGAD olarak değiştirildi.

Sebepler ve risk faktörleri
Cinsel uyarılma, mastürbasyon, kaygı ve stres PGAD’ı tetikleyebilir. Bazı insanlar, tuvalete gitmenin acı verici olduğu kadar şiddetli bir uyarılmaya neden olduğunu bulurlar.

Bununla birlikte, PGAD’lı kişi genellikle onları engellemek için tetikleyicileri tanımlayamaz ve devam eden durumun nedenleri büyük oranda bilinmiyor.

Bazı kadınlarda stres, bozukluğun başlamasına neden olur. Stres hafifletildikten sonra durum sakin olma eğilimindedir. Bu nedenle, bazıları PGAD’ın doğasında psikolojik olabileceğini düşünmektedir .

Bununla birlikte, PGAD’ın her sunumunda bu durum geçerli değildir. Araştırma, bazı ilaç türlerini kullandıktan sonra PGAD ile damarlar, hormonlar, sinir sistemi ve kimyasal denge arasında bir bağ olduğunu ima etti.

Araştırmalar Tarlov kistlerinin de duruma gelebileceğini gösteriyor. Tarlov kistleri sakral sinir kökü üzerinde görünen omurga sıvısı ile dolu saklardır. Omurganın dibindeki sakkar sinirler beyinden elektrik sinyalleri alır ve bu talimatları mesane, kolon ve cinsel organlara iletirler.

2012 yılında yapılan bir çalışmada, MR sonuçları, PGAD belirtileri gösteren kadınların yüzde 66.7’sinde bir Tarlov kisti bulunduğunu gösterdi. Bu, her vakayı hesaba katmaz, ancak bazı durumlarda PGAD Tarlov kistine tepki olarak düşünülebilir.

Parestezi, yanma, kaşınma, karınkanlık veya sürünme hissi anlamına gelir.

Araştırmacılar PGAD’ı ikinci bir semptom olarak da kanıtladılar:

Tourette sendromu
merkezi sinir sistemine (CNS) travma
epilepsi
ameliyat sonrası etkilenmiş malformasyona uğramış damarlar için müdahale veya alt sırtta
Çalışmalar ayrıca, PGAD’ın hormonlardaki veya ilaçlardaki değişimlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırdı.

Trazodon gibi antidepresanlar semptomların iltihaplanmasına ve depresyon tedavisinde kullanılan seçici serotonin geri alım inhibitörlerine (SSRI’lar) ani bir şekilde geri çekilmeyle ilişkilendirilmiştir .

Ancak, çoğu durumda, nedeni bilinmiyor . Bu, bozukluğun teşhis ve tedavisinde güçlük yaratır.

Tanı

PGAD’ı resmi olarak teşhis etmek son yıllara kadar mümkün değildi.

Tıp literatürü kısa süre önce PGAD’ı belirgin bir sendrom olarak sınıflandırdı. Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı IV (DSM-IV), PGAD’ı tanısal bir tıbbi durum olarak tanımadı.

Bununla birlikte, DSM-V’e eklendi, böylece PGAD resmi olarak teşhis edilebilir.

Prof Sandra R. Leiblum Tıp ve Dişçilik Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi Üniversitesi’nde Klinik Psikiyatri Profesörü, ilk O 2001 yılında hastalığı belgelenen listelenen PGAD doğru bir teşhis için 5 kriterleri.

5 kriter şunlar:

uzun saatler, günler veya aylar boyunca devam eden istemsiz genital ve klitoral uyarı
kalıcı genital uyarı için herhangi bir neden tespit edilemez
cinsel uyarılma, cinsel istek duyguları ile ilişkili değildir
cinsel uyarılmanın ısrarlı duyuları müdahaleci ve istenmeyen hissediyor
Bir veya daha fazla orgazmdan sonra, fiziksel genital uyarı atılmaz
Bir PGAD teşhisi için bugüne kadar belirlenen tek geçerli ölçüt olarak kabul edilirler.

tedavi
PGAD’ın tedavisi, çoğunlukla belirtilerin belirsiz nedenlerine bağlı olarak semptomları yönetmeye odaklanır.

Bilişsel Davranış Terapisi ( CBT ) gibi psikolojik tedavi , kadınların tetikleyicilerini belirlemelerine yardımcı olabilir ve PGAD’ın fiziksel semptomlarını yönetmek için bazı başa çıkma mekanizmaları ve dağılma teknikleri sağlayabilir.

TCB sıklıkla bu duruma eşlik eden veya bu durumu kötüleştiren stres, kaygı ve depresyonun yönetiminde de yardımcı olabilir. Şiddetli durumlarda elektrokonvülsif terapinin (EKT) olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir .

PGAD’lı bir kişi ağrıyı ve rahatsızlığı fiziksel olarak pelvik bölgeye buz uygulamak veya bir buz banyosu kullanarak yönetebilir. Çeşitli topikal ağrı kesici ajanlar da mevcuttur. Semptomların hafifletilmesine yardımcı olmak için topikal uygulamalar deriye uygulanabilir.

ECT’de, sedasyona maruz kalan bir hastanın beyninden küçük elektrik yükleri geçer. Bunlar beyin kimyasında psikolojik bir belirti tedavisi için hızlı değişiklikler tetikler .

Belirtilen ilaçlar veya ilaç değişiklikleriyle durumun tedavülmesine yardımcı olabilir .

Mevcut bitkisel östrojen ilaçlarını veya bilinen PGAD aggravatörlerini kaldırarak mevcut ilaçların değiştirilmesinin semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir.

Antidepressanlar ve nöbet karşıtı ilaçlar, özellikle prolaktin ya da süt uyarıcı hormon düzeyini kandaki ilaçlarla birlikte etkili olarak ortaya koymuştur .

Tarlov kisti gibi sinirle ilgili vakalarda, tedavi eden doktor, sinirin içeri sokulması gibi bir ameliyat önerebilir.

Önleme ve görünüm

PGAD’ın bilinmeyen nedenleri nedeniyle, durumun başlamasını önleme genellikle zor olabilir.

Şüpheleniliyorsa, PGAD’lı kadınların marjinalize olmadıklarını veya utangaç olduğunu hissetmedikleri ve tıbbi yardım talep etmeleri önemlidir.

PGAD henüz iyileştirilemedi. Bununla birlikte, semptomları, durumdaki kişilerin yaşam kalitesini iyileştirmek ve PGAD’ın psikolojik zararını azaltmak için devamlı olarak yönetilebilir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )