çin topu, tibet atomu Ürün Görseli

Orgazm beyne nasıl etki eder?

İnsan orgazmı söz konusu olduğunda, araştırma öncelikle bu yoğun cinsel zevk duygusunun nasıl geliştiğine odaklanmıştır. Yeni bir araştırmada, bir araştırmacı göreceli olarak insan doruğuna ulaşmış bir alana girdi: orgazmın beyni nasıl etkilediği.

Birikmiş cinsel gerginliğin güçlü, zevkli bir şekilde serbest bırakılması olarak nitelendirilen orgazm, hem erkek hem de kadınlar için cinsel zevkin örneği olarak algılanıyor.

Orgazm sırasında bir kişi kan basıncında artış, artmış kalp hızı, ağır solunum ve ritmik kas kontraksiyonlarına maruz kalabilir .

Bir orgazm belirtileri ve hisleri açık olsa da, bu cinsel tepkinin altında yatan mekanizmalar – özellikle nörofizyolojik etkileri – belirsizliğini koruyor.

Evanston, Illinois, Northwestern Üniversitesi’ndeki Weinberg Sanat ve Bilim Üniversitesi’nden araştırmacı Adam Safron, orgazmla ilgili araştırmaların çoğunun evrimsel işlevlerine odaklandığını belirtti.

Medical News Today tarafından bu yılın başlarında bildirilen bir çalışma sadece bunu yaptı; araştırmacılar, bir zamanlar kadın orgazmının yumurtlamada rol oynadığını öne sürdü .

Yakın zamanda Socioaffective Neuroscience ve Psychology dergisinde bildirilen bu son çalışma için Safron, insan orgazmasının beyni nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için yola çıktı.

Ritmik uyarmanın “cinsel transa” neden olabileceği durumlar

Bulgularına ulaşmak için Safron, beynin ve vücudun cinsel uyarıma tepkisini araştıran çok sayıda çalışma ve literatürü analiz etti.

Bilgiyi, ritmik cinsel aktivitenin beyindeki ritmik aktiviteyi nasıl etkilediğine ışık tutan bir model oluşturmak için kullandı.

Safron, ritmik cinsel uyarının – eğer yeterince yoğundaysa ve yeterince uzun sürerse – frekansları birbirine bağlayan sinirsel salınımları artırabilir “sinirsel sürüklenme” olarak adlandırılan bir işlemi açıklar.

Bu süreç Safron’un “cinsel trans” olarak tanımladığı şeyin sorumluluğu olabilir, burada yalnızca odaklanma hemen yaşanan hissi üzerinedir.

” Cinsel tecrübelerin trans devletleri gibi olabileceği fikri bazı açılardan antik. Bu düşünce, modern sinirbilimi anlayışıyla destekleniyor .
Teorik olarak, bu, insanların cinselliğini görme biçimini değiştirebilir. Seks keyif verici bir duygu ve duygusal bağlantının kaynağıdır, ancak bundan öte, aslında bilincin değiştirilmiş bir halidir “.

Orgazmlara ve ritmik müziğe verilen beyin tepkileri, dans karşılaştırılabilir

İlginç olarak Safron, orgazmlarla refleks nöbetleri arasındaki benzerlikleri tespit etti ve bu deneyimlerin her ikisinin de beynin ritmik aktivitesini tetikleyen ritmik uyarıyla tetiklenebileceğini belirtti.

Ayrıca, araştırmacı beynin ritmik cinsel uyarıyla nasıl tepki verdiğini, ritmik müzik ve dansa cevap verme biçimiyle karşılaştırılabilir buluyor.

“Geriye dönük olarak açıkça görülmesine rağmen, cinsel etkinliğin sadece tecrübelerin doğasında değil, müzik ve dansla çok benzer olduğunu bulmayı beklemiyordum, aynı zamanda evrimsel olarak ritim tutma yeteneği de hizmet edebilirdi. Potansiyel arkadaşları için uygunluk testi olarak “Safron diyor.

Ritmik müzik ve dans, yüz milyonlarca yıldır çiftleşmenin anahtar bir parçası olarak hizmet ettiğini ve bulgularının bu gerçeğe uygun olduğunu da ekliyor.

Safron, orgazmların nörofizyolojik etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylese de, araştırmasının bu araştırmanın yolunu açtığını ümit ediyor.

“Bu kağıttan önce insanların orgazm olduklarında neyin aydınlandığını biliyorduk ve insan olmayan hayvanlarda hormonal ve nörokimyasal faktörler hakkında çok şey biliyorduk ama neden seks ve orgazmın kendilerini nasıl hissettiklerini bilmiyorduk Yap “diyor. “Bu makale daha önce eksik olan mekanik ayrıntı seviyesini sunuyor.”

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )